Палінологічний моніторинг повітря Івано-Франківська

Щороку, з початку лютого і до кінця жовтня, на кафедрі біології та екології проводяться аеропалінологічні спостереження. Дослідження спрямовані на встановлення якісної та кількісної динаміки алергенного пилку у атмосферному повітрі нашого міста. Відомо, що пилок є одним з основних компонентів біологічного забруднення атмосферного повітря, який є чинником виникнення і загострення алергічних захворювань – полінозів. У різних регіонах України полінозом хворіє від 20 до 30% населення. Тому дані про кількісну динаміку алергенного пилку конкретної місцевості є основою для оцінювання й прогнозування аероалергенної ситуації.

На сьогодні у Європі злагоджено функціонує широка мережа аеропалінологічного моніторингу (понад 600 пунктів спостереження). В Україні, на відміну від інших країн Європи, аеропалінологічні дослідження не набули популярності і мають фрагментарний характер. Систематичний пилковий моніторинг волюметричним методом ведеться у трьох містах: Вінниці, Запоріжжі та Києві. Міста Вінниця та Запоріжжя входять до Європейської Аероалергенної мережі (EAN). У Львові та Івано-Франківську аеропалінологічні спостереження проводяться гравіметричним методом за допомогою самостійно-сконструйованого пилковловлювача Дюрама. До проведення досліджень залучені студенти, аспіранти та викладачі кафедри біології та екології.