9 жовтня на кафедрі біології та екології відбулася відкрита лекція «Національний природний парк «Кам’янська Січ: війна проти природи». Її провів на запрошення кафедри біології та екології доктор біологічних наук, професор, член-кореспондент НАН України Олександр Ходосовцев — один із провідних ліхенологів та природоохоронців не лише в Україні, але й за її межами.
Лекцію відвідали студенти, аспіранти та співробітники кафедр біології та екології, лісового й аграрного менеджменту.
Ця лекція є продовженням ініціативи кафедри біології та екології під назвою «EcoMindScape» — циклу зустрічей студентів і аспірантів із досвідченими менторами та фахівцями-практиками з різних сфер екології та суміжних галузей для підвищення рівня знань, налагодження комунікації з потенційними роботодавцями й стейкхолдерами, а також обговорення проєктних ідей.
Під час лекції були представлені результати досліджень наукової групи під керівництвом Олександра Ходосовцева, проведених у національному природному парку «Кам’янська Січ» (Бериславський район Херсонської області) як у довоєнний період, так і після 24 лютого 2024 року.
Лектор детально проаналізував екологічні наслідки піврічної окупації парку, проходження через його унікальні природні комплекси лінії фронту, систематичних обстрілів із лівого берега Дніпра, а також розглянув перспективи природного відновлення цих територій.
До досліджень, спрямованих на фіксацію та документування екологічного впливу військових дій на території НПП «Кам’янська Січ», долучилися й співробітники кафедри біології та екології нашого університету, надаючи науковий супровід проєкту «Вплив війни на довкілля України: вивчаємо та документуємо для досягнення правосуддя та відновлення екосистем» (USAID) у співпраці з МГО «Екологія — Право — Людина» та Західноукраїнським ресурсним центром.
Окремою частиною лекції професора Олександра Ходосовцева було питання наслідків підриву греблі Каховського водосховища та екологічних процесів, які там наразі відбуваються.
У форматі цікавої дискусії зі студентами та аспірантами було проаналізовано поняття «екоцид» та «злочини проти довкілля», критерії їх визначення й оцінки, що є однією з найобговорюваніших тем серед експертів екологічної галузі та міжнародного права.