10 лютого 2022 року катедра біології та екології прийняла практичний тур ІІІ етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад із біології. Доценти катедри разом з Івано-Франківським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти та передовими вчителями області оцінили практичні вміння учнів працювати в умовах лабораторії, їх спостережливість, розуміння біологічних процесів та виконання завдань різної складності. Учням 8-11 класів було запропоновано 6 лабораторних робіт на перевірку їх вмінь використовувати здобуті знання з уроків біології.
Лабораторна робота із анатомії рослин передбачала розпізнавання структурних елементів на мікропрепараті пагонів кукурудзи. Учні розглядали запропоновані мікропрепарати і повинні були встановити: який саме орган рослин перед ними; які типи тканин у полі зору; які структури утворюють ці тканини. Окрім того, учням було запропоновано доповнити практичну складову лабораторної роботи теоретичними знаннями – запропонувати різні варіанти можливих видозмін органу, побаченого на мікропрепараті.
Лабораторна робота із анатомії кістяка пропонувала учням розглянути остелогічний препарат жаби озерної і визначити належно промарковані кістки. Учасники олімпіали мали проявити свої знання у розпізнаванні як окремих кісток, так і їх комплексів, включаючи череп, хребет, пояси передніх і задніх кінцівок.
У лабораторінй роботі із дослідження пігментів рослин учні мали провести серію експериментів із гомогенізованими тканинами буряка, моркви і традисканції. В ході експериментів учасники олімпіади визначали розчинність антоціанів, хлорофілів, каротинів і ксантофілів у різних розчинниках. Важливим елементом лабораторної роботи було вміння учнів інтерпретувати отримані результати і пов’язати їх із теоретичними знаннями, отриманими на уроках біології.
Цікавою була лабораторна робота із визначення біополютантів повітря, де учні отримали уже фіксовані препарати зібрані дослідниками катедри біології та екології у Івано-Франківську. Перед ними було завдання віднайти біологічні частинки, виловлені із повітря, зробити їх замальовки, а окрім того визначити що ж це за біочастинки: пилок рослин, спори грибів.
Лабораторна робота з морфометрії рослин пов’язана із побудовою варіаціного ряду розмірів листків суниці лісової. Учні здійснили вимірювання ширини і довжини листкових пластинок, розрахували коефієнти їх співвідношення. Учасники повинні були інтерпретувати отриані результати у вигляді графіку розподілу коефіцієнтів співвідношення. У такий спосіб розкривались уміння учнів не просто відтворювати результати чи виконувати інструкції, а й розуміння біологічних процесів і їх математичної природи.
На лабораторній роботі із екології учасникам олімпіади запропонували дослідити консорції рослин і комах. Із запропонованого набору гербарних зразків та ентомологічних обєктів, слід було визначити можливі зв’язки і типи взаємоді між цими організмами. Перед учнями було завдання правильно інтепретувати отримані результати.
Журі олімпіади забезпечило як проведення самих лабораторних, так і перевірку робіт учасників і їх оцінку.